Közlekedő felületek gumiburkolatának tesztje Dániában
Megéri a gumipadozatokba beruházni, mert az nagyobb kényelmet biztosít a teheneknek. Többek között ez derül ki abból a tesztből, mely során Dániában kérdeztek meg 23 gumiburkolatot használó telepet arról, hogy mi volt a beruházás oka és mi a véleményük magáról a gumipadozatról.
A kérdések az alábbi témakörök köré csoportosultak:
- Hol fektette le a gumipadozatot?
- Kellett-e javítani a gumit a beszerelés óta?
- Változtatott-e a csülökápolás rutinján?
- Csúszásmentes-e a padozat?
- Jobban mutatják az ivarzás jeleit a tehenek a beszerelés óta?
- Előnyök és hátrányok
- Megtérülés
„Az állatjólét és szabad mozgás magasabb termelést biztosít” – ez az oka annak, amiért az egyik telep a gumipadozatot választotta. Valamennyi közlekedő felületre, az előváróba és a fejőházba is került gumiburkolat. A második szempont a komfort volt. A padozaton történő mozgás kellemes élmény kell, hogy legyen az állatoknak, ugyanolyan kellemes, mint amikor a fejőaknában a betonpadozatot műanyagra vagy gumira cserélik. A komfortosabb környezetben mind embernek, mind állatnak kellemesebb a napi munka.
Nem kérdés, hogy a tesztben szereplő telepek nagyon szépen rendben tartják a padozatot. A tömör padozatot gyakrabban kell tisztítani mint a rácspadozatot, jó néhányan még a Dán Környezetvédelmi Hatóság előírásainál is gyakrabban tisztítják. Az ok egyszerű; tisztább tehenek és jobb lábvég egészség. A teszt egyik résztvevőjének telepi elrendezése lehetővé tette a trágyarobot használatát.
A trágyarobot esetében is beállítható, hogy etetéskor az etetőúttól messzebb eső felület kerüljön tisztításra, ahol az állatokat ez így nem zavarja. Az etetőúthoz közeli felületek etetés után vagy a legelőre történő kihajtás után kerülnek tisztításra. Ez nyugodt környezetet biztosít a teheneknek az evés során. Természetesen a gyakrabban tisztított (trágyalehúzó) gumiburkolat jobban kopik, mint a ritkábban tisztított. Ám a teszt során nem mutatkozott nagy különbség a kettő között. Ez feltehetőleg annak köszönhető, hogy a lehúzó-lapátok aljára, gumicsíkot illesztenek, ami jelentősen csökkenti a koptató hatást. Két telepen - ahol a padozatokat 2009-ben illetve 2011-ben rakták le - nem volt gumicsík a lapátokon, ám ennek ellenére sem volt látható elváltozás a gumiburkolaton. Általánosságban azért meg kell jegyezni, hogy a gumibetét hatékonyabb tisztítást tesz lehetővé.
Amikor a telepeket arról kérdezték, hogy miért fektettek pénzt a gumiburkolatba, minden esetben az tükröződött a válaszokból, hogy tulajdonképpen az állatjólétbe ruháztak be. Ahogy azonban az egyik telep ki is emelte, a gumiburkolat nem kompenzálja többek között a rossz méretezéseket és a rossz boksz almozást. A beruházás csak abban az esetben fejti ki igazán a hatását, ha ezek a tényezők is megfelelőek. A telepek egyetértettek abban, hogy a gumipadozatnak legalább 5 évet kell kibírniuk minden probléma nélkül.
Miért választják a telepek a gumiburkolatot:
- Jobb tehénkomfort – tehermentesíti a tehén lábait
- Az adott helyzet ezt kívánja – tömör betonpadozat. A gumi képes részben kompenzálni a tömör beton nagyon káros hatásait, más szóval, ha olyan padozatot választ a telep, amely káros hatással van a lábvég és csülök egészségére, a gumiburkolat az egyetlen opció a helyzet javítására.
- Nem akart rácspadozatot – a tömör padozat, gumiburkolattal, jobb komfortot biztosít
- A gumiburkolat hasonló körülményeket biztosít, mint a legelő – a puha burkolaton hasonló aktivitást mutatnak a tehenek, mint kint a legelőn
- A tehenek több időt töltenek a jászolnál, ha a padozat gumival borított – a kemény felület elfárasztja a teheneket
- Volt komoly problémája lábvég betegségekkel – meg van győződve arról, hogy a puha felület hozzájárul a fizikai sebek gyorsabb gyógyulásához, és a fertőző betegségek sem terjednek olyan gyorsan, mint kemény felületen
A legfontosabb pozitív eredmények, amelyek a gumiburkolatba történő beruházásnak köszönhetőek:
- Szaporodásbiológiai mutatók javulása
- A tehenek általános jólétének javulása: jobb komfort, több mozgás az istállóban, kevesebb elcsúszás
Forrás:
https://www.landbrugsinfo.dk/Tvaerfaglige-emner/FarmTest/Sider/FarmTest-72-Gummigulve-til-malkekoer.pdf